środa, 22 stycznia 2025

Weronika Jackowska - "Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem i smutkiem"

Autor: Weronika Jackowska 

Tytuł: Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem i smutkiem

Wydawnictwo: Sensus [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 344


Opis:

Nie chcę, nie lubię, nie zrobię tego!

Ta książka powstała z myślą o każdym dorosłym, który stoi przed wyzwaniem zrozumienia i wsparcia dziecka w świecie jego wewnętrznych odczuć. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem, czy terapeutą, z pewnością nieraz spotykasz się z zadziwiająco twardym "nie!" wykrzyczanym ze złością przez małego człowieka. Miewasz do czynienia z jego strachem. Z jego smutkiem. W tej sytuacji możesz czuć się nieswojo, a nawet bezradnie ― bo jak pomóc komuś tak niedużemu, kim targają tak wielkie, tak trudne emocje?

W trakcie lektury poznasz narzędzia i przyswoisz wiedzę, które pozwolą Ci stać się dla dziecka skuteczniejszym wsparciem w trudnych dla niego (i Ciebie) momentach. Dowiesz się między innymi, skąd się biorą te niezrozumiałe dla dorosłych reakcje emocjonalne. Zaznajomisz się z podstawowymi strategiami ich regulowania i przykładami tego, jak można je wdrożyć. Przyjrzysz się po kolei tym emocjom, które czasem nazywamy "negatywnymi", a z którymi wszyscy, i starsi, i młodsi, miewamy problem. Znajdziesz tu także konkretne ćwiczenia, które możesz zastosować, by uczyć dziecko zdrowego wyrażania siebie i adekwatnej reakcji na odczucia.


Recenzja:

Jeśli chcesz budować silne i zdrowe relacje z dziećmi - po prostu sięgnij po tę książkę. Mówię to z pełną świadomością jako psycholog (także dziecięcy), który od początku swojej kariery zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne w tym momencie jest wychowanie dziecka - a raczej: szczęśliwego dziecka. W tej kwestii wiele muszą z siebie dać nie tylko rodzice i otoczenie, ale też czasami samo dziecko (już bardziej w wieku nastoletnim).

Aby jednak ułatwić dziecku późniejsze lata i powiększyć jego zasoby "tu i teraz" - bo przecież nikt nie rodzi się z umiejętnością rozpoznawania wszystkich swoich emocji i umiejętnością radzenia sobie z nimi (samoregulacja). Do tego dochodzi się z czasem - a czym skorupka za młodu nasiąknie... 

Weronika Jackowska to jedna z tych osób, które od dłuższego czasu śledzę w social mediach - bo ewidentnie ma dryg do współpracy z dziećmi i pomocy dzieciom, a do tego w przystępny sposób opowiada o różnych istotnych kwestiach, które mogą usprawnić życie rodziny. Chyba więc dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że postanowiłam jej książkę przeczytać od razu po premierze, kiedy tylko udało mi się dorwać ją w swoje ręce.

I wiecie co Wam powiem? Jest genialna. To zdecydowanie pozycja, którą można polecać zarówno rodzicom/opiekunom, jak i osobom, które na co dzień pracują z dziećmi. Ba, ten tytuł wesprze nawet wielu początkujących psychologów, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę jeszcze bardziej i poszerzyć także swój warsztat ćwiczeń, które można zalecić (lub robić z dziećmi na bieżąco).

Ta pozycja to nie jest stricte kompendium wiedzy, w której jest mnóstwo teorii bez rzeczywistego przełożenia na ludzką codzienność. O nie, nie! Mamy tutaj pięć głównych rozdziałów (wraz z kilkoma podrozdziałami), które łączą wiedzę wraz z grafikami (przedstawiającymi wszystko w bardziej uproszczony sposób - dzięki czemu wszystko łatwiej zrozumieć i zapamiętać), instrukcje (w krokach - np. jak reagować na agresję u dziecka) oraz konkretne techniki i zachowania, które można wprowadzać w przypadku pojawienia się określonych emocji, sytuacji lub zdarzeń. 

Mówiąc w skrócie: gdy czytałam "Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem i smutkiem" to miałam wrażenie, że nie tylko autorka dała z siebie sto procent, ale także wydawca: pięknie jest ta pozycja wydana. Ta okładka (nie dosyć, że wpada w oko, to jeszcze ma skrzydełka!), te grafiki, tabelki, piękny podział rozdziałów i podrozdziałów... Jestem zachwycona!

Ponad trzysta stron dopracowanej treści i materiałów. To, co mogę sobie tylko zażyczyć - bo mam na to ogromną nadzieję - to kolejna pozycja tej autorki, w takim samym stylu wydania. Może teraz, wbrew pozorom, czas także na omówienie tych "pozytywnych" emocji (miejmy świadomość, że emocje zawsze są neutralne - i zawsze dają nam jakiś sygnał/znak, co się dzieje w naszym organizmie i w naszym życiu!)?

Pod kątem pozycji psychologicznych stricte dla rozwoju i pomocy dziecku - dla mnie to dziesięć na dziesięć i coś, co będę polecać także swoim pacjentom, gdy będą prosili mnie o jakąś literaturę dodatkową. 

Dla mnie must have i must read! Proszę o więcej!

1 komentarz:

  1. Dziękuję za polecenie tej książki. Recenzja zachęca do siegniecia po nią. Ja muszę ją koniecznie mieć w domu, bo z moimi chaloapakmi bywa różnie i czasami naprawdę nie wiem co robić. Może tu znajdę wskazówki, co, gdzie, jak zrobić czy powiedzieć... Dziękuję

    OdpowiedzUsuń