niedziela, 26 stycznia 2025

Polecajki książek dla dzieci

Autor: Opracowanie zbiorowe

Tytuł: Odwagi, Muminku! Muminki. Książeczki kartonowe

Wydawnictwo: Harper Collins Polska

Data wydania: 2025

Ilość stron: 16


Opis:

Jest piękne letnie popołudnie i Muminek chętnie poszedłby nurkować z Panną Migotką. Ale na samą myśl o zamoczeniu uszu ze strachu ściska mu się brzuszek. Chciałby być choć trochę bardziej odważny! Zaraz, ale czy strach nie jest przypadkiem nieodłącznym elementem odwagi? I czy to prawda, że każdy z nas czasem czegoś się boi?

Napisana prostym językiem, mądra i pełna wdzięku opowieść to punkt wyjścia do tego, by porozmawiać z dzieckiem o jego własnych obawach i sposobach na to, by je oswoić. Całość uzupełniają przepiękne ilustracje opracowane na podstawie oryginalnych grafik Tove Jansson. Docenią je zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Kartonowa książka ma niewielki format i bezpieczne zaokrąglone rogi – w sam raz dla najmłodszych. Została solidnie wykonana, dzięki czemu można przeglądać ją i czytać bez końca, a potem przekazać młodszemu rodzeństwu. W serii dostępne są także inne tytuły osadzone w świecie Muminków i poświęcone najważniejszym emocjom. Warto zebrać wszystkie!


Recenzja:

Jest to jedna z tych ksiażeczek, które śmiało można rekomendować, jako książeczki na start. Są to proste opowieści, proste przekazy, krótkie komunikaty - ale z dodatkiem pięknych ilustracji i w ogóle obecności Muminków: postaci, które ja znam i kocham od dzieciństwa, to już w ogóle mistrzostwo.

Ta konkretna opowiastka uczy o tym, że najwięcej odwagi potrzeba, by opowiedzieć komuś o tym, co się czuje. I chociaż dzieci w tym wieku może jeszcze nie do końca pewne rzeczy zrozumieją, to warto im to zakorzeniać jak najwcześniej.

"Odwagi, Muminku! Muminki. Książeczki kartonowe" jest doskonale wydana - kartonowe kartki, które naprawdę są w stanie sporo przeżyć. Jest to szczególnie ważne, gdy malutkie dziecko chce samo przewracać kartki - a tej umiejętności też powinno się je uczyć!

Myślę sobie, że to jedna z tych pozycji, które warto rekomendować - ale grupa docelowa to mniej więcej drugi rok życia, więc pewnie nie wszystkim się już przyda - ale jak jeszcze nie dotarliście do tego etapu wiekowego, to miejcie ten tytuł na uwadze.


Autor: Nathalie Choux

Tytuł: Zasypianie. Akademia mądrego dziecka. Pierwsze słowa

Wydawnictwo: HarperCollind Polska [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 10


Opis:

"Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa" to seria książeczek adresowanych do najmłodszych dzieci, zachęcająca do nauki pierwszych słów poprzez zabawę i obserwację ilustracji. Nowością w serii jest książeczka pod tytułem Zasypianie. Tym razem na kolorowych stronach Ty i twoje dziecko poznacie jakie czynności należy zrobić przed pójściem spać. Najpierw przyciemniamy pokój czyli zasłaniamy zasłony, zakładamy piżamkę oraz słuchamy ulubionej bajki czytanej przez jednego z rodziców. Następnie przytulamy się do pluszowego misia lub lalki i zasypiamy w łóżeczku leżąc na wygodnej podusi.

Wszystkie książeczki z serii „,Pierwsze słowa“, posiadają wysokiej jakości ruchome elementy, które ćwiczą paluszki małego czytelnika i sprawiają, że wspólne czytanie jest świetną zabawą. Zapraszamy do zapoznania się z całą serią.


Recenzja:

Dzięki książeczce "Pierwsze słowa" - tutaj akurat z zakresu zasypiania, dziecko poznaje wszystkie najważniejsze słowa związane z wieczorną rutyną - i uczy się, czego chce, czego potrzebuje, aby zasnąć bez problemu. Nie ukrywajmy, że przy problemach ze zrozumieniem dziecka (nie wszystkie mówią lub mówią - ale nie znają wszystkich słów), takie książeczki są naprawdę ważne. 

Do tego wszystkiego kartonowe kartki i ruchome elementy, które pozwalają na manipulowanie rączkami i na to, aby połączyć naukę z zabawą - co tylko sprawia, że dla wielu maluchów to będzie ich ulubiona pozycja, po którą z wielką chęcią będą sięgać.

Akademia Mądrego Dziecka to zdecydowanie jeden z tych tytułów, które będę polecać! Warto dbać o rozwój i potrzeby swojego dziecka!



Autor: Choux Nathalie

Tytuł: Dzień dobry, ptaszku! Pierwsze bajeczki. Akademia mądrego dziecka

Wydawnictwo: Harper Collins Polska [współpraca reklamowa] 

Data wydania: 2025

Ilość stron: 10


Opis:

Książeczka francuskiej autorski Nathalie Choux pt. "Pierwsze bajeczki. Dzień dobry, ptaszku!" opowiada o przygodach fruwających bohaterów, która bawi i uczy jednocześnie.

Książeczka "Pierwsze bajeczki. Dzień dobry, ptaszku!" to doskonała lektura na  dla każdego maluszka zafascynowanego światem zwierzątek. Z książeczki nasz czytelnik dowie się jak ptasia mama przygotowuje się do roli mamy. Zakłada gniazdo na gałęzi drzewa, w którym składa jaja. Następnie dokarmia wyklute pisklaki oraz uczy je latać.

Książeczka przekazuje treść nie tylko przez umiejętnie dobrane słowa, ale również przez atrakcyjne dla dzieci obrazki z ruchomymi elementami, które pomagają młodemu odkrywcy uruchomić wyobraźnię i sprawiają, że wspólne czytanie jest świetną zabawą.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi tytułami z serii Pierwsze bajeczki Akademii Mądrego Dziecka.


Recenzja:

Kocham serię dotyczącą Akademii Mądrego Dziecka - wydawnictwo HarperCollins Polska pod tym względem wydaje naprawdę fajne i wartościowe treści, które uwielbiam - i które jestem w stanie polecić także jako psycholog dziecięcy. 

Nie dosyć, że w tym tytule mamy zwierzątka i bardzo prostą historyjkę, to mamy jeszcze mnóstwo ruchomych elementów, które są bardzo istotne w kwestii rozwoju dziecka. To ćwiczenie manualne (bardziej podchodzące pod motorykę małą), które sprawia, że czytanie nie jest tylko rozwijaniem kreatywności i wyobraźni, ale także doskonałą zabawą.

Każde dziecko powinno wiedzieć jaki jest cykl życia ptaków: od jajka, po wyklute pisklaki i dorosłe ptaki. Wiedza ogólna - taka o świecie - jest także bardzo ważna w kwestii kształtowania ludzkiej inteligencji: a książeczki z tego cyklu (wydane fenomenalnie: bo są kolorowe, strony są kartonowe, wydanie jest dosyć małe) zdecydowanie w tym pomagają.


Autor: Zuzanna Kowalska

Tytuł: Co we mnie mieszka?

Wydawnictwo: Literówka [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 20


Opis:

Prosto i zabawnie o emocjach dla dzieci w wieku 1-3. Co czujemy kiedy piłka wpadnie w błoto, a co kiedy kiedy ktoś nas przytula? Na rozkładówkach tej kartonowej książki, Zuzanna Kowalska odkrywa dziesięć różnych stanów emocjonalnych. Poznajcie radość, smutek, ciekawość, zachwyt, złość, obrzydzenie, dumę, wstyd, lęk i miłość. Przeżywanie i rozpoznawanie emocji jest jedną w ważniejszych umiejętności każdego z nas. Za pomocą prostych wierszyków i ilustracji autorka pokazuje dzieciom, jakie emocje kryją się za różnymi sytuacjami.


Recenzja:

Jakie to jest genialne!!! Dlatego daję aż trzy wykrzykniki, bo rzadko spotykam książeczki dla tak małych dzieci, które by tak dobrze opowiadały o emocjach. No i do tego wszystko solidnie wydane - bo strony są wytrzymałe i kartonowe. Ilustracje także są na wysokim poziomie - są naprawdę bardzo urocze i sympatyczne, a gdy do tego dołożymy rymowane zdania o emocjach - jest to istne must have, must read!

Dzieci mają doskonałą pamięć i łatwo zapamiętują pewne rzeczy - szczególnie te rymowane. Gdy do głowy damy im takie treści - edukacyjne, psychologiczne - nie będzie to strata czasu. Może nie zauważymy efektów od razu - ale jeśli dziecko będzie pamiętało pewne sformułowania na dalszym etapie życia, przełoży się to na lepsze zrozumienie własnych emocji i na lepszą samoregulację.

Jest to też jedna z tych pozycji, które po prostu przemycam do przedszkola, do grupy maluchów - i myślę sobie, że warto polecić tę książeczkę dalej. Uczmy się ważnych rzeczy w prosty sposób. Świadome dziecko to potencjalnie  - w późniejszym wieku - bardziej świadomy dorosły, który lepiej umie sobie poradzić z własnymi stanami i myślami.

Jeśli macie maluszka - kupcie mu ten tytuł. Nie pożałujecie! Brakuje mi takich treści na polskim rynku wydawniczym, które byłyby skierowane do tej konkretnej grupy odbiorców...


Autor: Joanna Stawińska

Tytuł: Medytacje dla dzieci

Wydawnictwo: Psychologiadziecka [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 168


Opis:

Odkryj świat spokoju i relaksu, sięgając po "Medytacje dla dzieci" – książkę stworzoną z myślą o najmłodszych. Publikacja zawiera ponad 30 różnorodnych skryptów, z których rodzic lub opiekun mogą korzystać, budując wraz z dzieckiem umiejętność medytacji. W książce znajdziesz medytacje m.in. na: -odprężenie, -redukcję niepokoju, -rozpoczęcie dnia, -szybsze zasypianie. Książkę wzbogacono również o skrypty treningu progresywnej relaksacji mięśniowej metodą Jacobsona dopasowane do potrzeb dziecka. Ta skuteczna technika wspiera leczenie niektórych zaburzeń, radzenie sobie ze stresem oraz wzmacnia koncentrację. Jeśli zechcesz, możesz praktykować medytację wraz ze swoim dzieckiem dzięki dostępowi do wyjątkowych, rodzinnych nagrań medytacyjnych w formie audio, do pobrania po zeskanowaniu kodów QR. "Medytacje dla dzieci" to nie tylko praktyczny sposób na relaks i odpoczynek, ale również skuteczne narzędzie wspierające zdrowie psychiczne najmłodszych. Pozwól swojemu dziecku odkryć radość i spokój płynące z medytacji.


Recenzja:

Mindfulness to teraz jedno z największych odkryć psychologii. Zdecydowanie jest warte rekomendowania, bo okazuje się, że osoby, które praktykują techniki uważności, pozwalają sobie na relaksacje i medytacje, mają znacznie wyższy poziom szczęścia - bez konieczności stosowania używek. Potwierdzają to liczne badania naukowe i metaanalizy.

Będę więc wprost namawiała do stosowania pewnych praktyk nawet dzieci - i jako psycholog dziecięcy, który z dziećmi pracuje na co dzień, mam taką okazję. To oczywiście kropla w morzu, ale mam już "Medytacje dla dzieci" przećwiczone z pewną ilością małych pacjentów - i wiem już, że będę to kontynuowała dalej, bo to świetny sposób na lepsze samopoczucie, ale także na naukę samoregulacji. 

To nie tak, że ćwiczenia związane z medytacją mają trwać godzinami. W wieku przedszkolnym może być to dosłownie nawet jedna minuta! Nie powiecie mi chyba, że nie macie czasu, aby pewne treści przetestować samemu w domu - już bardziej oznaczałoby to brak chęci i ochoty!

To też nie jest tak, że teraz sami musicie pewne rzeczy czytać - wystarczy, że zeskanujecie kod QR i macie dostęp do wielu zasobów. A warto te zasoby poznać i wcielić w swoje życie! 

Autorka tej pozycji nie jest osobą, która nie ma kompetencji, aby stworzyć książkę o takiej tematyce - to psycholożka, trenerka umiejętności społecznych i według mnie to także osoba, która doskonale potrafi wczuć się w potrzeby dziecka i ma świadomość tego, że jeśli od najmłodszych lat nie zaczniemy działać w kierunku zadbania o dobrostan psychiczny, to później możemy mieć tego niemiłe konsekwencje. 

Pięknie wydana książka z jeszcze lepszą treścią. Polecam całą sobą i wiem, że to jest must have i must read! Oczywiście oprócz medytacji mamy tu też kilka ciekawych informacji z zakresu psychologii - które, mam nadzieję, tylko umocnią Was w tym, aby zacząć praktyki medytacyjne z Waszym dzieckiem. Już przedszkolak ma szansę na to, by poczuć się lepiej - czemu z tego nie skorzystać?


Autor: Joanna Stawińska

Tytuł: Bajkoterapia

Wydawnictwo: Psychologiadziecka [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 276


Opis:

"Bajkoterapia. Kojące opowieści na trudne emocje" – przepiękny zbiór bajek terapeutycznych autorstwa psycholog Joanny Stawińskiej z ilustracjami Aleksandry Włodarskiej. W książce znajdziesz 27 bajek terapeutycznych, które możesz przeczytać dziecku, kiedy przechodzi ono przez coś trudnego. To konkretne narzędzie, dzięki któremu wesprzesz rozwój emocjonalny najmłodszych jako rodzic, opiekun czy nauczyciel. Jeśli zdarzało Ci się czuć bezradność w obliczu emocji Twojego dziecka – "Bajkoterapia. Kojące opowieści na trudne emocje" będzie dla Ciebie dużym wsparciem. * Zuzia i Filip to zgrane rodzeństwo mieszkające w niedużym domu położonym pod lasem. Jak my wszyscy, doświadczają zarówno radosnych chwil, jak i trudnych momentów. Pokonując różne problemy oraz wyzwania, odczuwają prawdziwy kalejdoskop emocji. Zdarza się, że nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić, ale na szczęście w pobliżu zawsze pojawia się ktoś, kto im w tym pomaga. Świat chłopca i dziewczynki jest pełen przygód, a jeśli akurat w ich domu gości spokój lub wkrada się do niego nuda – w pobliskim lesie zawsze dzieje się coś fascynującego. Mieszkające tuż obok zwierzęta dostarczają wszystkim niezapomnianych wrażeń i pomagają dzieciom w nauce radzenia sobie z uczuciami. Szczególnie wtedy, gdy są one trudne i nieprzyjemne.


Recenzja:

Tę autorkę mamy też chwilę wcześniej - w książce odnośnie medytacji dla dzieci. Była to pierwsza z jej pozycji, które miałam okazję testować, więc i do "Bajkoterapii" podeszłam z dobrym nastawieniem. No i się nie zawiodłam - naprawdę mam wrażenie, że Joanna Stawińska jest doskonałą specjalistką i bardzo dobrze rozumie potrzeby najmłodszych i potencjalne problemy, które spotykają dzieci.

W tej pozycji mamy zbiór aż dwudziestu siedmiu bajek terapeutycznych, które tyczą się różnych emocji, uczuć i sytuacji. Dzięki mnogości treści łatwo znaleźć coś, co można przeczytać dziecku, gdy przechodzi przez trudny okres - co pozwoli mu na uświadomienie sobie i nazwanie pewnych stanów i pojawiających się myśli, a także zasugeruje pewne rozwiązania i sposoby poradzenia sobie. 

Bajeczki są dosyć krótkie - zwykle mają kilka stron - ale zawierają zawsze dodatkowe wskazówki dla rodziców i opiekunów, trochę psychoedukacji i informacje, w jakich sytuacjach konkretna bajka może być pomocna. 

Jest to naprawdę solidne wydanie - planuję to też coraz bardziej wprowadzać na swoje zajęcia w przedszkolu, bo wydaje mi się, że to wartościowe treści, o których trzeba mówić głośno.

W kwestii dzieci pojawia się naprawdę dużo książek - ale nie wszystkie warto kupować, czytać i nie wszystkim warto poświęcać swój czas oraz energię. Myślę sobie, że o "Bajkoterapii" nie słyszało jeszcze wielu z Was - i mam nadzieję, że gdy przeczytacie tę recenzję, to wielu z Was postanowi o tym tytule pamiętać. Szczególnie, że to idealne treści dla dzieciaków między piątym a dziewiątym rokiem życia (według mnie).

Polecam! Z całego serduszka! Co prawda ta książka nie ma wielu ilustracji, ale wydaje mi się, że to przede wszystkim może też uświadomić rodzicom, jak podejść do tematu emocji ich dzieci - i co może pomóc w stylu "w razie potrzeby, zbij szybkę".


Autor: Sabine Bohlmann

Tytuł: Jak wygląda opos?

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2025

Ilość stron: 32


Opis:

Mądra i zabawna opowieść o tym, co nieznane.

Myszka dostała list. Od oposa, który chce ją odwiedzić! Ale jak wygląda opos? Każde zwierzę wyobraża go sobie inaczej. Jeż twierdzi, że to olbrzymi stwór z kartoflowatym nosem. Kaczka jest pewna, że opos mieszka na dnie stawu i jada końską kupę. Tymczasem bóbr uważa, że oposy fruwają… W dodatku do tyłu!

Mieszkańców lasu coraz bardziej ponosi fantazja. Lecz wtedy się zjawia ktoś nieznajomy. Ktoś z długim ogonkiem, wielkimi różowymi uszami i o uroczym pyszczku…

To nieważne, czy masz skrzydła, płetwy czy rogi.

Bo tylko krok dzieli nas od przyjaźni.


Recenzja:

Oj, moja droga książeczko! Jakaś ty jesteś pięknie ilustrowana! Jakie ty masz piękne treści! Zachwycasz! 

Czasami mi się wydaje, że nie jestem w stanie trafić na treści dla maluchów, które by mnie tak ujęły. Ale gdy w moje ręce wpadł "Jak wygląda opos?" odniosłam wrażenie, że nie jestem wobec tej pozycji w stanie przejść obojętnie. Do tego większy format, twarda oprawa...

Myślę sobie, że dzieciom warto przekazywać treści odnośnie przyjaźni i akceptacji różnic (w tłumaczeniu: wszyscy jesteśmy wyjątkowi). Szczególnie warto to robić w momencie, gdy dziecko ma już iść do przedszkola - w końcu właściwie to jest ten czas, w którym każdy chce mieć już przy sobie kogoś bliskiego - a wielu marzy o tej jednej osobie, która poświęci im całą swoją uwagę.

Piękna oprawa graficzna jest tu oczywiście wisienką na torcie, ale wydaje mi się, że gdyby nie treść, która powoduje uśmiech przy każdej kolejno przewracanej stronie, ta książka nie miałaby aż takiego oddziaływania i potencjału do tego, aby stać się hitem wieczornego czytania przed snem!

Może nie jest to jedna z tych książek, które będą w jakiś większy sposób oddziaływać pod kątem psychologicznym, ale to doskonała przygoda, której powinno się podjąć każde dziecko, aby dowiedzieć się jak właściwie wygląda ten opos i kto to właściwie jest!

Polecam ten tytuł z całego serca! Zresztą, to, co jest super, to fakt, że na stronie wydawnictwa można podejrzeć kilka stron - a do tego załapać się na super promocję. KLIK

4 komentarze:

  1. Ciekawe propozycje dla dzieci. Najbardziej kusi mnie i mojego syna Jak wygląda opis😁

    OdpowiedzUsuń
  2. Medytacja dla dzieci mnie zaskoczyła... Ciekawy pomysł. I powrót do krainy Muminków zawsze cieszy!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za świetne polecajki książkowe dla dzieci. Fajne tematy i wydania książeczek. Od razu wpadaja w oko i zachęcają do przeczytania. Mnie zachwyciły Muminki, bo mam do nich duzy sentyment😍 ciekawi mnie tek książeczka Bajkoterapia i Medytacje dla dzieci..

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne propozycje dla najmłodszych 🥰 jeszcze trochę i będę musiała się w jakieś zaopatrzyć

    OdpowiedzUsuń