poniedziałek, 30 grudnia 2024

Stuart Shanker, Susan Hopkin - "Self-Reg w edukacji. Przewodnik dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych"

Autor: Stuart Shanker, Susan Hopkin

Tytuł: Self-Reg w edukacji. Przewodnik dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych

Wydawnictwo: Mamania [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 272


Opis:

Stuart Shanker i Susan Hopkins, znani eksperci w dziedzinie edukacji i psychologii, oferują wgląd w strategie, narzędzia i praktyki, które promują zdrową samoregulację u uczniów we wszystkich grupach wiekowych.


Autorzy wyjaśniają pojęcia związane z samoregulacją i jej znaczeniem dla procesu uczenia się, a także oferują szereg praktycznych wskazówek dotyczących m.in.:

projektowania sal lekcyjnych,

tworzenia harmonogramów zajęć,

organizowania materiałów edukacyjnych w sposób sprzyjający rozwojowi samoregulacji u uczniów.

Stuart Shanker i Susan Hopkins omawiają tu także konkretne techniki i metody pracy z uczniami, które pomagają im rozwijać umiejętności samoregulacji, takie jak:

świadomość emocji,

radzenie sobie ze stresem,

koncentracja uwagi,

rozwiązywanie konfliktów.

 Każdy rozdział zawiera liczne przykłady z praktyki oraz ćwiczenia, które można zastosować w pracy z uczniami.

To inspirujący przewodnik dla nauczycieli, którzy pragną stworzyć środowisko szkolne sprzyjające całościowemu rozwojowi – zarówno intelektualnemu, jak i emocjonalnemu. Dzięki tej książce nauczyciele zdobędą narzędzia niezbędne do wsparcia uczniów w budowaniu zdolności samoregulacji, które są kluczowe dla sukcesu w szkole i w życiu.

Stuart Shanker – profesor York University w Toronto, autor wielu publikacji oraz książek naukowych z zakresu psychologii. Jego książka „SELF-REG” okazała się przełomową dla rodziców. Autor proponuje w niej naukę samoregulacji, mającej pomóc dzieciom samodzielnie zmienić ich zachowanie. Identyfikacja i zarządzanie emocjami pozwalają najmłodszym powrócić do stanu zrównoważenia, który jest niezbędny do ich rozwoju.

Mocno poparte wiedzą naukową techniki Stuarta Shankera wywarły znaczący wpływ na dzieci i ich rodziców. Efektem programu przeprowadzanego przez autora wśród setek tysięcy kanadyjskich dzieci była znacząca poprawa w zakresie zachowania i osiąganych wyników w nauce. Stuart Shanker jest także założycielem The MEHRIT Centre, które wdraża metodę Self-Reg w szkołach na całym świecie – od Kanady po Daleki Wschód.

Susan Hopkins – dyrektor wykonawcza The MEHRIT Centre, doświadczona pedagożka, która przez ostatnie dwie dekady pracowała we wszystkich obszarach edukacji. Mocno wierzy w potencjał każdego dziecka oraz w to, że dobro wszystkich nauczycieli powinno być priorytetem w szkołach. Susan prowadziła prezentacje dotyczące Self-Reg i współpracowała ze szkołami i społecznościami w całej Kanadzie, a także odegrała kluczową rolę w rozwoju TMC – popularnych i skutecznych kursów internetowych z Self-Reg.

Poznaj pozostałe książki autora:

„Self-reg”

„Samoregulacja w szkole. Self-reg. Spokój, koncentracja, nauka”

„Esencja Self-Reg zawiera się w słowach: każde dziecko jest inne. Coś, co dla jednego dziecka jest pozytywnym stresorem – na przykład nauka czytania lub opanowanie podstaw matematyki – dla innego jest stresorem negatywnym. By sprostać tym różnicom indywidualnym, które stanowią samo sedno rzeczywistości nauczania, potrzebny jest nieustanny proces odkrywania, w którym wciąż na nowo zadajemy sobie pytanie, dlaczego dany uczeń postępuje lub reaguje w taki, a nie inny sposób – albo dlaczego my to robimy; co możemy zmodyfikować lub zmienić, żeby uczeń nie był tylko gotowy, ale wręcz chętny do nauki; i czy to, co robimy, pomaga uczniowi stać się spokojnym, skoncentrowanym i uważnym, czy też odnosi wręcz przeciwny skutek”.


Recenzja:

Gdy dwójka czołowych ekspertów dobiera się w dziedzinie związanej z edukacją i psychologią, tworząc coś całkowicie oszałamiającego, ja jako osoba, która jest psychologiem dziecięcym, a do tego pracuje w dwóch przedszkolach, mówię "wow" i sięgam szybciutko, żeby przeczytać, co nowego mogę dla siebie wynieść z książki, która porusza tak wiele tematów i pokazuje, często na przykładach z praktyki, jak pracować z uczniami, aby przynosić im jak najwięcej dobrego.

Co mam na myśli przez "jak najwięcej dobrego"? Już tłumaczę. Przede wszystkim trzeba podążać za duchem czasu, ale też brać pod uwagę indywidualny przypadek każdego dziecka - bo w końcu każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Także Stuart Shanker i Susan Hopkin przede wszystkim chcą nas nauczyć odpowiedniego uświadamiania emocji, pomoc dziecku w sytuacjach stresowych (oraz nauczenie go, aby sam umiał sobie z tym poradzić). Autorzy pokazują też, co zrobić, aby wspierać rozwój intelektualny - w tym zwiększenie koncentracji uwagi. 

Trochę żałuję, że książka nie ma twardej oprawy, bo to zdecydowanie jedna z tych pozycji, które chciałabym mieć u siebie w biblioteczce przez długie lata. Do tego wszystkiego oprócz "suchego tekstu" mamy też sporo ilustracji, dzięki czemu "Self-Reg w edukacji. Przewodnik dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych" jest bardziej przystępne.

Wszystko napisane jest w sposób jasny i przystępny, jest dużo propozycji ćwiczeń i rozwiązań praktycznych. Myślę sobie, że to zdecydowanie jedna z tych książek, które osoby zajmujące się dziećmi na co dzień, powinny znać.

Na okładce mamy trzy hasła" samoregulacja, nauka, równowaga. To zdecydowanie coś, czym powinni się kierować nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy. To są podstawy, dzięki którym powinna się zmieniać polska edukacja - iść w kierunku, w którym dzieci dostają odpowiednie narzędzia i warunki na to, aby wzrastać w dobrostanie. 

Dużo wiedzy, oj dużo wiedzy. Nie jest to pozycja, którą da się przeczytać w jeden dzień - to znaczy może się da, ale nie wiem, ile by się z niej wtedy wyniosło. Wychodzę z założenia, że to bardziej swego rodzaju podręcznik, chociaż ładnie nazwali go przewodnikiem. To zbiór cennych wskazówek, które pomogą stworzyć środowisko szkolne sprzyjające całościowemu rozwojowi dziecka.

Jestem fanką tej książki, chociaż wiem, że nie jest to coś, co trafi do każdego - myślę, że wśród fanów Książkowiru nie ma aż tak wielu nauczycieli, psychologów i pedagogów. Ale jak pomogę chociaż jednej z tych osób włączyć samoregulację do codziennej praktyki nauczania, jestem dumna z tego, że mogłam im polecić "Self-Reg w edukacji. Przewodnik dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych".

Podsumowując: cieszę się, że mogłam Wam przybliżyć ten tytuł. Dzieci zasługują na to, aby pomóc im się lepiej rozwijać - szczególnie, gdy szkolnictwo dalej wymaga ogromnej ilości zmian... 

4 komentarze:

  1. Te przewodnik przyda się napewno osobom zainteresowanym tym tematem...

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoła zawsze bedzie potrzebowała zmian

    OdpowiedzUsuń
  3. Samoregulacja... Inaczej sobie to wyobrażałam na polu uczniowskim. Inaczej to widzę. Ale może to tylko kwestia podejścia do tematu. A szczególnie - od pedagogów, wychowawców i nauczycieli. Ciekawe, czy ta książka może coś zmienić w polskim szkolnictwie (z polskimi warunkami i regulacjami).

    OdpowiedzUsuń
  4. Warty uwagi poradnik dla osób zainteresowanych tematem edukacji.

    OdpowiedzUsuń