środa, 11 września 2024

Julia Wahl - "Być lepszym dla siebie i dla świata"

Autor: Julia Wahl

Tytuł: Być lepszym dla siebie i dla świat

Wydawnictwo: Sensus [współpraca reklamowa]

Data wydania: 2024

Ilość stron: 440


Opis:

Ponieważ życie nie jest proste, łatwe i (zawsze) przyjemne

Każdy z nas się z czymś boryka. Przechodzimy przez gorsze dni, chorujemy, przytłacza nas nadmiar obowiązków i niedobór pomysłów na rozwiązywanie niekończących się problemów, miewamy pretensje do innych i świata. A on do nas. Dlatego wszyscy potrzebujemy powrócić do współczucia. Naszego ewolucyjnego dziedzictwa, która wspiera nas w przetrwaniu, współpracy ze sobą nawzajem, a także we wzajemnym wzrastaniu. Również w terapii. Na szczęście interwencje i programy oparte na współczuciu są coraz szerzej stosowane w różnego rodzaju interwencjach psychologicznych, w psychoterapii, a także coachingu, edukacji, biznesie i nawet polityce.

Stworzona przez profesora Paula Gilberta Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (angielski, ale powszechnie stosowany skrót to CFT) wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Ten osobny system terapeutyczny integruje techniki różnych szkół terapii z koncepcjami psychologii ewolucyjnej, społecznej i rozwojowej, sięgając równocześnie po wiedzę z takich dziedzin, jak neuronauka, antoropologia czy socjologia. Jeśli chcesz go poznać, ta publikacja będzie idealna na początek.


Recenzja:

Psychologia jest coraz bardziej rozwijającą się nauką - a także ludzie są coraz bardziej świadomi tego, że można robić więcej dla siebie i dla tego, aby móc poczuć się lepiej. Gdy widzę więc ciekawe tytuły, które mogłabym ewentualnie polecić Wam - a także pacjentom w swoim gabinecie: gdyż jestem magistrem psychologii - sięgam po nie, aby wyłowić te najciekawsze, na które warto przeznaczyć pieniądze i czas.

Terapia Skoncentrowana na Współczuciu to nowa ścieżka, która otwiera oczy bardzo wielu osobom - więc gdy mogłam sięgnąć po całą książkę na ten temat, stworzoną przez doktor Julię E. Wahl - psycholożkę, trenerkę podejścia uważności i współczucia, która na co dzień działa w bardzo wielu dziedzinach i obszarach.

Już na samym początku podejście autorki wyjątkowo mnie ciekawi - bo psycholożka wprost twierdzi, że jako ludzie potrafimy zawodzić na całej linii - i że empatia czasem nam szkodzi. Za to podejście pełne współczucia - bez wersji przesłodzonej i pluszowej (jak to jest świetnie ujęte), tylko takiej zwykłej: opartej na naszym człowieczeństwie. 

Współczucie działa poprzez uwrażliwianie i uodparnianie, a poznawanie wszystkich tajników tej sztuki, od podstaw, gdzie pani doktor naprawdę opisuje to wszystko w ciekawy, całkiem lekki, zrozumiały i prosty sposób... Cóż, to sprawia, że "Być lepszym dla siebie i dla świata" naprawdę pozwala być lepszym dla siebie i dla świata.

To nie jest magia. To nie jest coś, co możemy wprowadzić w ciągu dziesięciu sekund i od razu zauważać efekty. Ale bez wątpienia po zapoznaniu się z tymi ponad czterystoma stronami, powoli zaczyna nam się układać w głowie, czy chcemy iść w tę stronę - i w jaki sposób iść w tę stronę, żeby jak najlepiej to nam służyło.

Książka ta dzieli się na trzy części (podstawy współczucia, podstawy terapii skoncentrowanej na współczuciu oraz rozwijanie współczucia) oraz na podsumowanie. Wszystko jest jasno podzielone, bardzo konkretnie widać "co i jak" - i łatwo odnaleźć się w tekście, nawet, jak się szuka konkretnych informacji. 

W podsumowaniu mamy sporo rozmów ze specjalistami z dziedziny współczucia, doktorami i profesorami właściwie z całego świata - od Wielkiej Brytanii po Grecję i Stany Zjednoczone. Mówiąc wprost: chyba doktor Julia E. Wahl odpowiada na wszystko w sposób szczegółowy, rozwiewając wszystkie nurtujące mnie pytania i wątpliwości.

Powiem tak - "Być lepszym dla siebie i dla świata" to jest jedna z tych książek psychologicznych, które bez wątpienia będę polecać: bo już samo oparcie się o blisko dwadzieścia stron bibliografii pokazuje, jak poważnie autorka podeszła do tematu.

Podsumowując: jestem pod dużym wrażeniem, bez wątpienia będę śledzić kolejne pozycje od Julii E. Wahl - bo jestem ciekawa, co jeszcze może ona wprowadzić w kwestii psychologii i szerzenia o niej wiedzy w Polsce.

4 komentarze:

  1. Mało czytam poradnikow, ale jeśli któryś jest ciekawy i polecany to z chęcią po niego sięgam. Dziękuję za opinie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie czytam poradników ale osoby które interesująją się psychologią zawodowo czy tak to "Być lepszym dla siebie i dla świata" będzie interesującą oraz pomocną lekturą.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wciąż nie umiem sobie tego wyobrazić, ale poczytam sobie o takiej wersji terapii. Co znaczy, że uwaga położona jest w stronę współczucia, a jednak większą empatia nie jest dobrym rozwiązaniem? Komu i czemu mamy współczuć.
    Lubię czytać o terapii, jednak wiele z nich są dla mnie jako laika bardzo skomplikowane i niezrozumiałe. Nie wiem, czy bym się w tej książce odnalazła.

    OdpowiedzUsuń