Autor: Joanna Stalka-Jarska
Tytuł: Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum
Wydawnictwo: RM [współpraca recenzencka]
Data wydania: 2024
Ilość stron: 272
Opis:
Recenzja:
Takich książek nam brakuje - szczególnie w momencie, w którym temat autyzmu jest coraz bardziej powszechny - a ustalmy, że rzetelnych i trafnych informacji, które nie są mitami - bo ustalmy, że fake newsów niestety nam nie brakuje...
"Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum" to definitywnie książka dedykowana od praktyka z wieloletnim doświadczeniem dla wszystkich dorosłych, których dziecko mierzy się z diagnozą autyzmu.
Dowiedzenie się, że dziecko jest chore, jest dla każdego rodzica wywróceniem życia do góry nogami. Ideał zdrowia, szczególnie u dzieci, jest w pewien sposób nie do naruszenia - więc gdy okazuje się, że pojawia się choroba: czy to fizyczna, psychiczna, czy neuroatypowość (bo autyzm nie jest tak naprawdę chorobą - tylko zaburzeniem neurorozwojowym, co w sumie dla rodziców dziecka nie stanowi wielkiej różnicy, gdy sami przeżywają żałobę).
Joanna Stalka-Jarska jest doświadczonym terapeutą, która w prosty i jasny sposób tłumaczy czym tak naprawdę jest autyzm: jak w ogóle podejść do tematu diagnostyki oraz tym, co czeka rodzinę po diagnozie. Dostajemy w tym średniej grubości kompendium wiedzy także informacje na temat wsparcia, terapii, pomocnych instytucji i praw, czy chociażby informacje na temat ćwiczeń dotyczących zaburzeń integracji sensorycznej, które można wykonywać w domu... I o wiele więcej.
"Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum" to blisko trzysta stron wiedzy, która w dokładny i zrozumiały sposób pozawala na to, aby przyjrzeć się tematowi spektrum autyzmu - i uważam, że sporo przydatnej wiedzy z tej pozycji może wyciągnąć psycholog, pedagog, nawet logopeda...
Osoby ze spektrum autyzmu mogą funkcjonować lepiej lub gorzej - i miejmy świadomość tego, że nie wszystko z "Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum" będzie do użytku w każdym przypadku - ale mimo wszystko wychodzę z założenia, że jest tu wiele ogólnej wiedzy do zastosowania - i że mimo wszystko szkoda by sobie było lekturę tej książki odpuścić.
Żałuję, że nie ma więcej tego typu poradników na polskim rynku wydawniczym - i że wiedza o autyzmie dalej jest na tak niskim poziomie wśród polskiego społeczeństwa. Zwykle, dopóki nie jest się specjalistą lub osobą, która na co dzień zmaga się z problemem autyzmu.
„Tymczasem życie w spektrum to ogromna różnorodność, są tam wszystkie barwy, jakie można sobie wyobrazić; również głęboka czerń i paląca w oczy biel” (cytat ze strony 239).
Nie jest to pozycja, która wyczerpuje wszystkie informacje na temat autyzmu - ale czy tak się w ogóle da? Mimo wszystko uważam, że niejednemu otworzy ona oczy i pozwoli lepiej wczuć się w kwestię autyzmu - bo nie dla wszystkich jest to takie łatwe do wyobrażenia...
Podsumowując: dla mnie "Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum" to jedna z pozycji must read dla tych, którzy są zainteresowani tematem.
Myślę, że ten poradnik warto przeczytać. Dziękuję za polecenie. Mam syna z autyzmem i czytam czasami polecane pozycje o tej tematyce.
OdpowiedzUsuńRzadko czytam poradniki, ale ten wydaje się interesujący
OdpowiedzUsuńTemat ważny, wma takie poradniki są potrzebne.
OdpowiedzUsuń"Autyzm. Poradnik dla rodziców i opiekunów. Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum" ważna i potrzebna książka.
OdpowiedzUsuńTo jest bardzo ważny temat. Powiem szczerze, że nawet po zajęciach z oligofrenopedagogiki nie byłabym dobrze przygotowana do opieki nad dzieckiem z autyzmem, nie wyobrażam sobie rodziców i ich bliskich, którzy się z tym zmierzają. Takie poradniki pomagają, warto by powstawało ich więcej.
OdpowiedzUsuń